Działalność nierejestrowaną to doskonały pomysł na spróbowanie swoich sił w biznesie. Daje ona nowe możliwości osobom, które chcą wystartować ze swoim pomysłem, ale nie wiedzą czy znajdą się chętni na ich usługę czy produkt.
Dlaczego warto?
Działalność nierejestrowana daje wyjątkową szansę na rozpoczęcie biznesu przy minimalnych formalnościach. Jeśli Twój pomysł nie wypali, możesz zakończyć działalność bez zbędnej biurokracji i spróbować czegoś innego.
Warunki rozpoczęcia w 2024 roku
Działalność nierejestrowaną może prowadzić osoba, która:
- jest osobą fizyczną,
- w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej,
- nie przekroczy miesięcznego limitu przychodu należnego:
- 3181,50 zł (styczeń-czerwiec 2024)
- 3225 zł (lipiec-grudzień 2024)
Definicja działalności nierejestrowanej znajduje się w art. 5 ust. 1 ustawy Prawo Przedsiębiorców.
„Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2020 r. póz. 2207 oraz z 2023 r. poz. 1667), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej”.
Podstawowe obowiązki
Przepisy są stosunkowo proste, ale pamiętaj, że nawet działalność nierejestrowana wymaga przestrzegania pewnych zasad. Każda osoba prowadząca działalność nierejestrowaną musi:
- Prowadzić ewidencję przychodów – regularnie zapisuj swoje przychody, aby nie przekroczyć ustawowego limitu.
- Rozliczać podatek dochodowy – do końca kwietnia kolejnego roku złóż deklarację PIT-36, w której wykazujesz przychody z działalności nierejestrowanej.
- Wystawiać faktury na życzenie klienta – jeśli Twój klient zażąda faktury, masz obowiązek ją wystawić.
- Przestrzegać praw konsumenta.
Każda osoba prowadząca działalność nierejestrowaną powinna przed rozpoczęciem działalności sprawdzić, czy w związku z charakterem prowadzonej przez siebie działalności, przepisy nie nakładają na nią obowiązku spełnienia dodatkowych warunków, np.
- rejestracji jako czynny podatnik VAT,
- dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego NIP,
- posiadania kasy fiskalnej,
- zgłoszenia działalności do sanepidu.
Kiedy Rozpocząć Działalność Nierejestrowaną?
Jednym z dużych ułatwień w działalności nierejestrowanej jest brak konieczności formalnej rejestracji. Możesz rozpocząć działalność od razu – umowną datą jej rozpoczęcia jest data uzyskania pierwszego przychodu.
Aby łatwiej było Ci to zrozumieć, przygotowałam dla Ciebie artykuł Działalność nierejestrowana KROK PO KROKU. Wyjaśniłam Ci w nim, w 10 punktach, co sprawdzić i przygotować zanim wystartujesz ze swoim pierwszym małym biznesem.
Czekam zatem na informację, kiedy „starujesz”.
Pamiętaj, że rozpoczęcie działalności nierejestrowanej to twoje prawo – swego rodzaju przywilej. Pomimo spełnienia wskazanych wyżej przesłanek możesz prowadzić także działalność gospodarczą. Wybór należy tylko i wyłącznie do Ciebie! Na początek wykonaj kilka usług, a jeśli zobaczysz, że jest na nie popyt – rozkręć swoją działalność, rejestrując ją KROK PO KROKU.
Na koniec ważna informacja!
Przekroczenie Limitu Przychodu – Co Dalej?
Jeśli Twój przychód w danym miesiącu przekroczy ustawowy limit, musisz zarejestrować działalność gospodarczą w ciągu 7 dni od daty przekroczenia tego limitu. Rejestracji dokonasz, składając wniosek w CEIDG. Pilnowanie limitu jest kluczowe, ponieważ jego przekroczenie oznacza obowiązek przejścia na działalność gospodarczą, a powrót do działalności nierejestrowanej będzie możliwy dopiero po upływie 5 lat.
ZALETY Działalności Nierejestrowanej
Podsumowując PLUSEM prowadzenia działalności nierejestrowanej jest to, że:
- nie musisz jej rejestrować,
- w każdej chwili możesz zamknąć swój biznes,
- masz szanse przetestować swój pomysł, niczym nie ryzykując,
- nie ponosisz dodatkowych kosztów wynikających z opłacania składek społecznych i składki zdrowotnej (dotyczy to sprzedaży). Przy świadczeniu usług interpretacja ZUS wskazuje, że zleceniodawca (czyli Twój Klient) powinien odprowadzać składki na zasadach właściwych dla zlecenia,
- możesz równolegle pracować np. na etacie (sprawdź czy nie obowiązuje Cię zakaz konkurencji) lub zawierać inne umowy.
Podstawa prawna:
1. art. 5 ust. 1 i 6 ustawy Prawo Przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 r. (Dz.U. z 2024 r. poz. 236),
3. ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ((Dz.U. z 2020 r. poz. 2207)),
4. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2023 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia z pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 1893).
*Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej i jako taki nie powinien być traktowany. Przedstawione w nim informacje mogły ulec dezaktualizacji. Czytelnik wykorzystuje zawarte w nim treści na własną odpowiedzialność. Każdy indywidualny przypadek powinien być konsultowany z prawnikiem.
7 komentarzy do „Masz pomysł na biznes, ale się wahasz? Rozpocznij działalność nierejestrowaną!”
Witam. Ja mam takie pytanie czy mając orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i pobierając rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy i pracując na etacie mogę rozpocząć działalność nirejestrowaną?
Witam. Ja mam takie pytanie czy mając orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i pobierając rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy i pracując na etacie mogę rozpocząć działalność nirejestrowaną?