Jak rozpocząć działalność nierejestrowaną? – KROK PO KROKU

jak rozpocząć działalność nierejestrowaną

Wiele osób po przestudiowaniu kolejnych artykułów dotyczących działalności nierejestrowanej zadaje sobie pytania: Jak właściwie rozpocząć działalność nierejestrowaną? Od czego zacząć?

Aby Ci to ułatwić przygotowałam listę KROK PO KROKU, jak rozpocząć działalność nierejestrowaną:

 • Sprawdź WARUNKI NA START. Na początku odpowiedz sobie na pytanie, czy spełniasz wymagania wskazane w ustawie Prawo Przedsiębiorców. Działalność nierejestrowaną może prowadzić osoba, która:
  – jest osobą fizyczną,
  – w ciągu ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywała działalności gospodarczej,
  – w żadnym miesiącu nie przekroczy limitu określonego w ustawie: przychód należny nie może przekroczyć 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym. Obecnie (w 2023 roku) wynosi on 1745 zł, a  od 1 lipca 1800 zł.
 • ZDECYDUJ CZYM SIĘ CHCESZ ZAJĄĆ.
  krok po kroku działalność nierejestrowana

  Działalności nierejestrowanej nie mogą prowadzić osoby, których działalność wymaga uzyskania koncesji, zezwoleń czy licencji.

 • Zweryfikuj czy musisz spełnić DODATKOWE WARUNKI.
  Zweryfikuj czy nie musisz spełnić innych wymogów określonych przepisami prawa, np. uzyskać zgodę sanepidu, posiadać kasę fiskalną, zarejestrować się jako czynny podatnik VAT.
 • Jeśli chcesz prowadzić sprzedaż przez Internet pamiętaj o przygotowaniu REGULAMINU ORAZ POLITYKI PRYWATNOŚCI .
  jak rozpocząć działalność nierejestrowaną

  Można to zrobić samemu albo skorzystać z pomocy profesjonalisty, np. prawnika. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z portali sprzedażowych. Co prawda pobierają one określoną marżę, ale w zamian oferują przygotowanie całego procesu potrzebnego przy sprzedaży. 

 • Zanim rozpoczniesz sprzedaż PRZYGOTUJ EWIDENCJĘ PRZYCHODU.
  Możesz wykorzystać do tego zwykły zeszyt albo skorzystać z gotowego wzoru ewidencji przychód i kosztów. Znajdziesz go na mojej stronie.
 • Zorganizuj sobie NARZĘDZIE DO WYSTAWIANIA RACHUNKÓW/FAKTUR – w zależności od tego, w jaki sposób chcesz to robić.

 • Jeśli posiadasz umowę o pracę i chcesz podjąć się dodatkowego zajęcia sprawdź, czy nie obowiązuje cię UMOWA O ZAKAZIE KONKURENCJI albo inne ograniczenia np. wynikające z ustawy.
 • Jeśli już wszystko masz, ZACZNIJ PROWADZIĆ DZIAŁALNOŚĆ NIEREJESTROWANĄ!
  działalność nierejestrowana jak zacząć

  W związku z tym, że działalność nierejestrowana nie podlega rejestracji (nie zgłaszasz jej również do ZUS ani do Urzędu Skarbowego), nie określasz nigdzie daty jej rozpoczęcia. Żadna ustawa nie reguluje tego, jaki moment należy uznać za rozpoczęcie działalności nierejestrowanej.                                                               Umownie za datę rozpoczęcia działalności nierejestrowanej uznajemy datę uzyskania pierwszego przychodu (data powstania obowiązku podatkowego) lub kosztu.

 • WYSTAW FAKTURĘ. Po każdej wykonanej usłudze, sprzedanym towarze wystaw rachunek/ fakturę, jeśli żąda tego Twój klient i odnotuj to w ewidencji przychodów i kosztów.
  Pamiętaj! Pomimo tego, że fakturę/rachunek wystawiasz na życzenie klienta, Twoim obowiązkiem jest ewidencjonowanie każdego przychodu. W ten sposób dodatkowo kontrolujesz, kiedy przekroczysz określony w ustawie próg przychodu. Przychód należny z działalności nierejestrowanej, nie może przekraczać w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym. Limit przychodu należnego, do którego możesz prowadzić działalność nierejestrowaną wynosi obecnie (w 2023 r.) 1745 zł.
 • ROZLICZ PODATEK DOCHODOWY. Do końca kwietnia kolejnego roku podatkowego złóż odpowiedni PIT do Urzędu Skarbowego i odprowadzać należny podatek.
  Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega dochód, a więc przychód – koszty. Pamiętaj o zbieraniu faktur, rachunków imiennych lub innych dowodów księgowych. Tylko na ich podstawie możesz odliczyć poniesione przez Ciebie koszty. Oczywiście muszą one mieć bezpośredni lub pośredni związek z prowadzoną przez Ciebie działalnością.

Jaki formularz podatkowy wypełnić?
PIT–36: jeśli rozliczasz przychód z działalności nierejestrowanej (i jednocześnie np. przychód z umowy o pracę czy innych umów).  

*Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej i jako taki nie powinien być traktowany. Przedstawione w nim informacje mogły ulec dezaktualizacji. Czytelnik wykorzystuje zawarte w nim treści na własną odpowiedzialność. Każdy indywidualny przypadek powinien być konsultowany z prawnikiem.

Jeden komentarz do „Jak rozpocząć działalność nierejestrowaną? – KROK PO KROKU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *