Rachunek czy faktura w działalności nierejestrowanej

rzchunek czy faktura w działalności nierejestrowanej

Jaka jest różnica pomiędzy rachunkiem a fakturą bez VAT? Co powinna wystawić osoba niebędąca podatnikiem VAT?

Jeśli przeczytałaś mój poprzedni artykuł Rachunki i Faktury w działalności nierejestrowanej to posiadasz już podstawową wiedzę o tym, jak powinna wyglądać prawidłowo wystawiona faktura oraz rachunek w działalności nierejestrowanej. Wiesz także, jaki obowiązek w tym zakresie spoczywa na osobach prowadzących działalność nierejestrowaną będących podatnikami VAT oraz zwolnionych z tego obowiązku.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaka jest tak właściwie różnica pomiędzy rachunkiem a fakturą bez VAT? I czy w ogóle ona istnieje?

Po przeczytaniu artykuły, o którym wspominałam wyżej wiesz już, że obowiązek wystawienia rachunku bądź faktury przez osobę prowadzącą działalność nierejestrowaną (zwolnioną z podatku VAT), dotyczy tylko sytuacji, gdy otrzyma ona takie żądanie od klienta – nabywcy towaru lub usługi. Jeśli klient jej nie potrzebuje, nie trzeba jej generować, wystarczy prowadzona ewidencja przychodów.

Ok, ale skąd mam wiedzieć kiedy wystawić rachunek, a kiedy fakturę?

Tak naprawdę rachunek przechodzi już powoli „w zapomnienie”. Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną niebędąca płatnikiem VAT ma dwie możliwości – może wystawić rachunek lub fakturę. Jeżeli klient, nie wskaże dokładnie, o co prosi, to od prowadzącego działalność zależy co wybierze. Pomiędzy dokumentami tymi nie ma żadnej różnicy, a możliwość wyboru pojawiła się wraz ze zmianami w 2014 roku. Do 2014 roku, osoba niebędąca podatnikiem VAT mogła wystawiać tylko rachunek. Po nowelizacji może wystawić także fakturę bez VAT (możesz sama ustalić, że będziesz wystawiać tylko faktury).

Wiele osób jest zdziwionych: nie muszę wystawiać faktury?

Wcale się nie dziwie. W naszym społeczeństwie utarło się, że jeśli ktoś nie wystawia rachunku/faktury to robi to celowo, aby zarobić  „na czarno”.

Jak widzisz wcale tak być nie musi. Nawet jeśli nie wystawisz faktury to z punktu widzenia prawa powinnaś przychód zapisać w ewidencji przychodów.

Ale czy brak wystawienia rachunku/faktury albo jego wystawiania wyłącznie za żądanie będzie ok z tytułu prowadzonej przez Ciebie działalności.

Każdy powinien to rozpatrzyć samodzielnie. Jeśli chcesz zdobyć zaufanie klienta, być traktowana poważnie, warto faktury wystawiać. Klient jest spokojny, bo ma potwierdzenie transakcji. Dodatkowo otrzymuje Twoje dane, więc jest szansa, że powróci lub poleci Cię dalej. Ucinasz także spekulacje, co do tego czy twój dochód jest opodatkowany.

Poza tym musisz pamiętać, że klient ma prawo żądać wystawienia faktury w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę.

Więcej informacji dotyczących faktury (wraz z podstawą prawną) znajdziesz w moim e-booku m.in. odpowiedzi na pytania:
1. Klient nie potrzebuje rachunku ani faktury? Czy trzeba go wystawić?
2. Klient żąda faktury po jakimś czasie czy trzeba ją wystawić?
3. Jakie dane muszą się znajdować na fakturze wystawionej przez osobę zwolnioną w obowiązku uiszczania podatku VAT?

A jeśli potrzebujesz wzorów faktur i rachunków zajrzyj tutaj.

*Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej i jako taki nie powinien być traktowany. Przedstawione w nim informacje mogły ulec dezaktualizacji. Czytelnik wykorzystuje zawarte w nim treści na własną odpowiedzialność. Każdy indywidualny przypadek powinien być konsultowany.

Dodaj komentarz