Koronawirus a działalność gospodarcza.

koronawirus a działalność gospodarcza - tutaj każdy grosz się liczy

Koronawirus a działalność gospodarcza. Czy da się przetrwać?

Od około dwóch miesięcy, większość przedsiębiorców w Polsce, i nie tylko, zmaga się ze sporymi problemami finansowymi w związku z epidemią koronawirusa. Wiele sektorów gospodarki obecnie nie funkcjonuje, co więcej nie mają też perspektyw, że w najbliższym czasie się to zmieni. Cześć osób, zwalnia swoich pracowników i zamyka swój biznes,  nie widząc perspektyw na jego utrzymanie. Pomoc ze strony Państwa dla przedsiębiorstw, nie jest w tym momencie wystarczająca (większość z Was już złożyła odpowiednie wnioski, dlatego pominę ten temat).

Koronawirus zaskoczył wszystkich, nikt tak naprawdę nie mógł przewidzieć tej sytuacji, ani się na nią przygotować.

Jest to tym bardziej dobry moment na refleksje, przyjrzenie się swojej działalności i wyciągniecie odpowiednich wniosków.

1) Zabezpieczaj swoją przyszłość
Prowadząc działalność gospodarczą/ nierejestrowaną (chociaż ta teza jest aktualna w każdej dziedzinie życia) powinnaś zabezpieczać się na przyszłość i tworzyć tzw. chmurę finansową. Życie jest mocno nieprzewidywalne i nigdy nie wiesz kiedy twoja sytuacja finansowa ulegnie zmianie. Posiadając oszczędności czyli tzw. chmurę finansową, pozwolą Ci one przetrwać przez jakiś czas oraz zaoszczędzą dodatkowego stresu. Duże więcej na ten temat pisze Michał Szafrański na blogu https://jakoszczedzacpieniadze.pl/

2) Bądź elastyczna
Domeną działalności gospodarczej jest to, że powinna ona reagować na popyt. Kiedy Twoja działalność nie prosperuje zbyt dobrze, powinnaś szukać nowego pomysłu albo dopasować ją do istniejącego rynku. Zauważ, ile obecnie biznesów przeniosło się do Internetu, prowadząc np. treningi czy porady online albo reagując na popyt zaczęło szyć np. maseczki ochronne.

3) Inwestuj
Pieniądze zarobione na działalności gospodarczej warto przeznaczyć na tzw. przychód pasywny. Dzięki temu będziesz nadal zarabiała oraz będziesz spokojna o swoją przyszłość. Znam wiele osób, które np. inwestują w nieruchomości, co w obecnej sytuacji pomimo spadku obrotu z działalności gospodarczej pozwala im osiągać jakikolwiek przychód.

*Wszystkie te punkty z powodzeniem można odnieść do działalności nierejestrowanej.

Dodaj komentarz