DZIAŁALNOŚĆ NIEREJESTROWANA A UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE

działalność nierejestrowana a ubezpieczenie zdrowotne

Działalność nierejestrowana ma dużo plusów.
Jednym z nich jest brak obowiązku opłacania składek, w tym składki zdrowotnej.

Powiesz super!!!
A ja powiem to zależy.

Wiadomo każdy na początku chce minimalizować koszty. I to jest ok. Ale już brak ubezpieczenia zdrowotnego to najgorszy wybór. Jeśli nie masz ubezpieczenia, nie masz możliwości skorzystania z bezpłatnych usług medycznych. Osoby, które posiadają inny tytuł do ubezpieczeń, są np. zatrudnione – mają problem z głowy.  Jeśli jednak działalność nierejestrowaną jest twoja jedyna aktywnością, musisz zadbać o ubezpieczenie zdrowotne.  

Jakie masz możliwości?

BEZPŁATNE

  • Zarejestruj się w Urzędzie Pracy – tak możesz posiadać status osoby bezrobotnej prowadząc jednocześnie działalność nierejestrowaną.
  • Dopisz się do ubezpieczenia męża/żony lub innego członka rodzinny (wstępnego) jeśli pozostajecie we wspólnym gospodarstwie domowym.

OPCJE PŁATNE

  • Złóż wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym z NFZ.
  • Wykup indywidualną polisę.

Tych opcji Ci nie rekomenduje, bo nie są tanie. 

Wysokość składki za dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne z ndz, za I kwartał 2023 roku wynosi UWAGA – 626, 93 zł miesięcznie. Pełne informacje znajdziesz na stronie nfz.gov.pl .

Po co przepłacać, jak można mieć ubezpieczenie bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zastanów się, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza. Zadbaj o ubezpieczenie zdrowotne.
Daj znać, z której opcji korzystasz?

A zapomniałabym, na sam koniec, mam dla Ciebie dobrą informację!

Obecnie w Sejmie znajduje się projekt ustawy o aktywności zawodowej, który być może rozwiąże Twoje problemy, związane z ciągłym odhaczaniem się w Urzędzie Pracy. Tak, wiem, że nie każdy ma ochotę tam bywać. W projekcie założono, że osoba pozostająca bez pracy nie będzie musiała rejestrować się w Urzędzie Pracy, aby zyskać prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Wystarczy ze złoży odpowiedni wniosek do ZUS. Z założenia objęcie ubezpieczeniem będzie miało charakter czasowy (obecnie w projekcie wskazuje się na 180 dni) – aby zachować ciągłość ubezpieczenia będzie trzeba składać ponowny wniosek.
Zmiany miały zostać wprowadzone już od stycznia 2023 r. Na ten moment nie wiadomo jednak, kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy

Co myślisz o tej zmianie? Daj znać w komentarzu.

*Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej i jako taki nie powinien być traktowany. Przedstawione w nim informacje mogły ulec dezaktualizacji. Czytelnik wykorzystuje zawarte w nim treści na własną odpowiedzialność. Każdy indywidualny przypadek powinien być konsultowany z prawnikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *